Oops...
Slider with alias POLIGRAFIA Menu not found.
[flexy_breadcrumb]

Druk solwentowy na foliach samoprzylepnych

Wielkoformatowy druk solwentowy na foliach samoprzylepnych to jeden z głównych rodzajów druku wykonywanych w tej technologii. W ten sposób można wykonać wiele różnych realizacji, począwszy od małych naklejek wyciętych po kształcie, przez wyklejane tablice PCV, aż po wyklejanie witryn okiennych i całych samochodów.

Digicom - druk wielkoformatowy - druk solwentowy na folii samoprzylepnej
Druk solwentowy na zwykłej białej folii

Podstawą jest druk na zwykłej białej folii samoprzylepnej. Na zewnątrz stosujemy przede wszystkim folię błyszczącą z szarym klejem, dzięki czemu wydruki są lepiej wysycone, a zanieczyszczenia spływają samoczynnie wraz z deszczówką. Zastosowanie szarego kleju pozwala na bezpośrednie zaklejanie starej grafiki, bez widocznego efektu prześwitywania. Wydruki na zewnątrz można laminować w celu zwiększenia odporności na blaknięcie pod wpływem promieni słonecznych.

Natomiast do wnętrz, a w szczególności na stoiska targowe, zalecamy folię matową, bo dzięki temu na grafice nie widać odbłysków światła. W tym przypadku zazwyczaj nie ma potrzeby stosowania folii z szarym klejem i zabezpieczania wydruku lakierem UV.

Posiadamy również szybki i precyzyjny ploter tnący SummaCut D120 z systemem optycznego pozycjonowania OPOS, który pozwala wydrukowane wcześniej naklejki wyciąć w dowolny kształt.

Warto w tym miejscu również wspomnieć o tym, że na życzenie Klienta możemy wydrukować grafikę w technologii UV bezpośrednio na płycie PCV, zamiast wyklejać podłoże folią samoprzylepną.

Druk solwentowy na folii przezroczystej

Taki druk jest często wykorzystywany do wykonania naklejek wycinanych po kształcie, jako etykiety przeznaczone do znakowania wszelkich produktów. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w naszej technice solwentowej nie możemy wykonać białego poddruku, więc kolor nadruku miesza się z kolorem podłoża. Dlatego najlepiej sprawdzają się naklejki z ciemną grafiką naklejane na jasne podłoża.

Drukując na folii bezbarwnej w odbiciu lustrzanym i zaklejając wydruk białą folią, można uzyskać naklejkę mocowaną od wewnętrznej strony szyby – to częsty wymóg umieszczania reklam na szybach w pasażach handlowych.

Zamiast wydruku solwentowego możemy zaproponować Państwu nieco droższy druk UV, który pozwala na wybiórczy poddruk białym kolorem, a dodatkowo można w różny sposób (w różnej kolejności) łączyć warstwy kolorowe i białe, uzyskując w ten sposób wiele różnych zastosowań naklejek, w szczególności naklejki dwustronne.

Druk solwentowy na folii translucentnej do podświetleń

Druk na folii translucentnej przeznaczony jest do wyklejania lica z plexi w podświetlanych kasetonach reklamowych. Folia translucentna dzięki swojej unikalnej strukturze, bardzo dobrze rozprasza w sobie światło, niezależnie czy jest naklejona na plexę mleczną czy przezroczystą.

W druku solwentowym trudno jednak uzyskać dobry wizualnie kompromis pomiędzy jakością grafiki przy włączonym i wyłączonym podświetleniu. Z tego powodu proponujemy Państwu rewelacyjnej jakości 3-warstwowy druk UV, który całkowicie rozwiązuje ten problem. W trybie CMYK-WHITE-CMYK grafika wygląda idealnie zarówno po podświetleniu jak i bez niego. Dodatkowo nie ma konieczności drukowania na folii – grafikę do kasetonu w technologii UV można wykonać bezpośrednio na podłożu z plexi lub poliwęglanu!

Druk solwentowy na folii okiennej OWV (One Way Vision)

Folie okienne One Way Vision, czyli potocznie zwane folie perforowane, służą do wyklejania szyb witryn sklepowych i szyb samochodowych. Ich wyjątkowa konstrukcja sprawia, że z zewnątrz wyraźnie widać nadrukowaną grafikę, a od wewnątrz folia jest niemal niezauważalna – folia nie jest barierą dla światła a otoczenie widać przez nią wyraźnie, bez zniekształceń.

Jest to zjawisko optyczne, które działa jednak tylko w przypadku, gdy na zewnątrz (od strony grafiki) jest znacznie jaśniej niż wewnątrz. W długie zimowe wieczory, gdy w pomieszczeniu jest zapalone światło, a na zewnątrz jest już zupełnie ciemno, folia perforowana i nadrukowana na niej grafika praktycznie znika. Również na szybach działowych w pasażach handlowych czy pomiędzy pomieszczeniami w firmie, grafika jest słabiej widoczna, gdyż poziom oświetlenia jest podobny po obu stronach szyby.

Trzeba też pamiętać o tym, że folia OWV naklejona na szyby samochodowe, w trakcie deszczu i przez pewien czas po nim staje się nieprzejrzysta. Krople wody zbierające się w otworach folii całkowicie deformują obraz, a nie można ich osuszyć wycieraczką. Zresztą i tak zaleca się demontaż tylnej wycieraczki, żeby nie uszkadzać folii i nadrukowanej grafiki.

Wydruki solwentowe na folii OWV, ze względu na sposób ekspozycji, należy zawsze zabezpieczać lakierem z filtrem UV !

Druk solwentowy na folii wylewanej

Folia wylewana to najwyższa półka folii samoprzylepnych o trwałości szacowanej nawet na 10-12 lat. Jest ona znacznie cieńsza i zdecydowanie bardziej elastyczna niż zwykła folia monomeryczna, czy nawet folia polimerowa. Jej przeznaczeniem jest oklejanie całej bryły karoserii samochodu (tzw. wrapping). Folia wylewana znakomicie dopasowuje się do przetłoczeń i wypukłości karoserii, a specyficzny skład i konstrukcja warstwy klejącej pozwala na stosunkowo łatwe podrywanie i pozycjonowanie folii podczas wyklejania. Na koniec, już po wyklejeniu, folia jest wygrzewana opalarką, co aktywuje klej i sprawia, że folia „zapamiętuje” kształt karoserii.

Wydruki na folii wylewanej przeznaczonej na samochód koniecznie należy zabezpieczyć. Można to zrobić lakierem płynnym z filtrem UV, laminatem w postaci bezbarwnej folii wylewanej z filtrem UV lub specjalną ultra-cienką folią teflonową.

[insert page=’poligrafia-aktualne-promocje’ display=’content’]

[insert page=’poligrafia-kontakt’ display=’content’]

Wymagania techniczne

Przyjmujemy pliki wektorowe w Corelu (format CDR max. 15, teksty zamienione na krzywe), w Illustratorze (format AI) oraz uniwersalne formaty wektorowe EPS i PDF. Możemy drukować również z plików rastrowych TIF i JPG, natomiast nie przyjmujemy plików GIF, BMP i PNG z przezroczystością.

Wszystkie elementy grafiki powinny być w kolorystyce CMYK.

Bitmapy powinny być w rozdzielczości odpowiedniej do przeznaczenia wydruku
(im mniejszy format oglądany z bliska tym większa rozdzielczość; im większy format i większa odległość od oglądającego, tym niższa rozdzielczość):
• oglądane z ręki — 300 dpi
• oglądane z kilku kroków — 100-200 dpi
• oglądane z kilkunastu kroków — 72 dpi
• oglądane z daleka — 25-72 dpi

Call Now ButtonZadzwoń teraz
Facebook